Przejdź do treści

Czym jest płyta MDF?

Bardzo często możemy spotkać na rynku meble zrobione z płyt MDF. Czym jednak jest ten tajemniczy termin? Jest to skrót od angielskich słów Medium Density Fibreboard, co oznacza płytę pilśniową o średniej gęstości. Powstają w czasie procesu prasowania drewnianych wiórów, do których następnie dodawane są odpowiednie kleje i substancje utwardzające.

Do czego używa się płyt MDF?

Płyty pilśniowe bardzo często są używane do produkcji różnego rodzaju mebli kuchennych, biurowych lub szaf. Dużym plusem jest to, że powierzchnia mebli z MDF jest gładka, nie sprzyja osiadaniu kurzu, a co za tym idzie, łatwa do utrzymania w czystości. Jednak to nie jedyne zastosowanie tego ciekawego materiału. Obecnie często stosuje się również wiele dekoracyjnych płyt MDF stosowanych na ścianę na przykład w sypialni czy w salonie. Sprawdzi się też w kuchni, jako wykończenie ścian.

Jakie są zalety płyt MDF?

Płyty MDF posiadają liczne zalety, więc świetnie sprawdzają się jako materiał na domowe meble. Przede wszystkim jest to surowiec trwały, więc szafki czy biurka będą nam długo służyć. Nie do przecenienia jest łatwość w utrzymaniu czystości, co przydaje się szczególnie w kuchni. MDF bardzo łatwo można wyczyścić za pomocą delikatnych środków czyszczących. Istotną zaletą jest dobra cena. Na drewniane meble nie każdy może sobie pozwolić, jednak wyposażenie z MDF jest właściwie dostępne dla każdego zainteresowanego. Jeśli dobrze zabezpieczymy krawędzie będzie również odporne na kwasy i zatłuszczenia, często spotykane w kuchni. Niestety płyty MDF mają kilka wad. Minusem jest podatność na zarysowania, szczególnie w przypadku płyt lakierowanych. Nie warto również używać ich w miejscach, gdzie panuje długotrwałe działanie pary wodnej, ponieważ fronty z MDF mogą ulec odbarwieniu.